Douglas Stolper 150 × 150 mm – Frisk – Fint Savet – Skarpkantet – PEFC
Douglas stolper 150 × 150 mm i kernfri A-kvalitet til pergolaer, overdækninger, carporte og andre synlige trækonstruktioner.
Stolperne leveres friske/utørrede, fint savede, skarpkantede og ubehandlede. De er PEFC-certificerede og angivet til holdbarhedsklasse 3.
Med en kraftig dimension på 150 × 150 mm / 15 × 15 cm og længder fra 2500 mm helt op til 6000 mm / 6 meter er der gode muligheder for både mindre og større byggeprojekter.
Kraftig Douglas stolpe til pergola og overdækning
Dimensionen på 150 × 150 mm giver et markant træudtryk og er velegnet til konstruktioner, hvor stolperne skal være synlige.
Typiske anvendelser:
- Pergolaer
- Terrasseoverdækninger
- Carporte
- Pavilloner
- Hegn og låger
- Havekonstruktioner
- Indgangspartier
- Specialbyggede trækonstruktioner
Ved anvendelse i bærende konstruktioner skal dimensionering, belastning, afstivning, fastgørelse og træets dokumenterede styrkeegenskaber vurderes til det konkrete projekt.
Helt op til 6 meter / 6000 mm
Douglas stolperne fås i fem længder:
| Dimension |
Længde |
| 150 × 150 × 2500 mm |
2,50 m |
| 150 × 150 × 3000 mm |
3,00 m |
| 150 × 150 × 4000 mm |
4,00 m |
| 150 × 150 × 5000 mm |
5,00 m |
| 150 × 150 × 6000 mm |
6,00 m |
Den ekstra lange variant på 6000 mm er særligt interessant til større konstruktioner og projekter, hvor der er behov for lange træemner.
Bestil Douglas stolper til dit projekt
Vælg den ønskede længde ovenfor og bestil dine Douglas stolper direkte online. Med længder fra 2,5 til 6 meter kan du vælge den variant, der passer bedst til dit projekt og begrænse unødvendigt afkortningsspild.
Skal du bygge pergola, overdækning eller en større trækonstruktion, er Douglas 150 × 150 mm et oplagt valg, når du ønsker kraftige og synlige stolper med et naturligt træudtryk.
Fint savet og skarpkantet
Stolperne leveres fint savede, hvilket giver en naturlig savstruktur og et mere rustikt udtryk end høvlet træ.
Den skarpkantede udførelse giver samtidig et enkelt og præcist tværsnit, som passer godt til både moderne og traditionelle trækonstruktioner.
Frisk, utørret og kernfri Douglas
Douglas stolperne leveres friske/utørrede. Træet har derfor et relativt højt naturligt fugtindhold og vil fortsætte med at tørre efter levering.
Under tørringen kan der naturligt forekomme tørrerevner, svind, vridning, krumning og dimensionsændringer. Dette er normale egenskaber ved kraftigt massivt træ.
Stolperne er kernfri, hvilket betyder, at de er produceret uden selve marven/centrum af stammen. Kernfri betyder ikke knast- eller revnefri, og naturlige variationer i træet kan forekomme.
Ubehandlet A-kvalitet
Stolperne er angivet som A-kvalitet og leveres ubehandlede. Det gør dem attraktive til synlige projekter og giver samtidig mulighed for selv at vælge den ønskede efterbehandling.
Douglas er et naturmateriale, og variationer i knaster, åretegning, farve og struktur er en naturlig del af produktet.
Ved udendørs anvendelse vil ubehandlet Douglas gradvist ændre udseende under påvirkning fra sol og vejr.
Holdbarhedsklasse 3
Produktet er angivet til holdbarhedsklasse 3.
Den faktiske levetid afhænger blandt andet af konstruktion, fugtpåvirkning og muligheden for, at træet kan tørre efter regn og anden opfugtning. God konstruktiv træbeskyttelse er derfor vigtig ved udendørs anvendelse.
PEFC-certificeret
Douglas stolperne er PEFC-certificerede. Certificeringen dokumenterer, at træet indgår i en certificeret forsyningskæde med krav til blandt andet sporbarhed og ansvarlig skovforvaltning.
Fordele
- Kraftig dimension på 150 × 150 mm
- Fint savet og skarpkantet
- Frisk / utørret
- Kernfri A-kvalitet
- Ubehandlet
- Holdbarhedsklasse 3
- PEFC-certificeret
- Fås fra 2500 til 6000 mm
Tekniske specifikationer
| Egenskab |
Specifikation |
| Produkttype |
Douglas stolpe |
| Materiale |
Træ |
| Træsort |
Douglas |
| Dimension |
150 × 150 mm |
| Bredde / højde |
150 × 150 mm / 15 × 15 cm |
| Længder |
2500 / 3000 / 4000 / 5000 / 6000 mm |
| Overflade |
Fint savet |
| Kantbehandling |
Skarpkantet |
| Behandling |
Ubehandlet |
| Tørring |
Frisk / utørret |
| Kernfri |
Ja |
| Kvalitet |
A-kvalitet |
| Holdbarhedsklasse |
Klasse 3 |
| Certificering |
PEFC |
| Vægt |
Fra ca. 36,5 kg |
FAQ – Douglas Stolper 150 × 150 mm
1. Hvilke længder fås Douglas stolperne i?
De fås i 2500, 3000, 4000, 5000 og 6000 mm – fra 2,5 til hele 6 meter.
2. Kan jeg få Douglas 150 × 150 mm i 6 meter?
Ja. Den længste variant måler 150 × 150 × 6000 mm, svarende til hele 6 meter.
3. Er stolperne høvlede?
Nej. De er fint savede, hvilket giver en naturlig, fin savstruktur.
4. Hvad betyder kernfri?
Stolperne er produceret uden selve marven/centrum af stammen. Det betyder ikke, at træet er knast- eller revnefrit.
5. Kan der opstå revner?
Ja. Frisk/utørret Douglas arbejder under tørringen, og naturlige tørrerevner og dimensionsændringer kan forekomme.
6. Kan stolperne bruges til pergola?
Ja. Dimensionen 150 × 150 mm er attraktiv til pergolaer og overdækninger. Konstruktionen skal dimensioneres korrekt.
7. Er stolperne behandlet?
Nej. De leveres ubehandlede, så efterbehandling kan vælges efter anvendelse og ønsket udseende.
8. Hvilken holdbarhedsklasse har træet?
Produktet er angivet til holdbarhedsklasse 3. Den faktiske levetid afhænger blandt andet af konstruktion og fugtpåvirkning.
9. Kan stolpen bruges som bærende stolpe?
Det afhænger af den konkrete konstruktion. Dimensionen alene dokumenterer ikke en bestemt bæreevne.